П`ятниця, 03.05.2024, 03:20 | Вітаю Вас Гість

Уляна Баран


ban

Історія організації та розвитку

Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

 

                Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва заснований 11 вересня 2009 року у м. Львові. Доцільність існування та діяльності такого Центру, основною метою якого, згідно з статутом організації, є сприяння створенню правових, організаційних, економічних умов для підвищення інтелектуального потенціалу нації, збереження і розвитку культури України, формування громадського інтересу до книжки та читання, поліпшення літературної якості і різноманітності літератури для молодого покоління у всіх галузях знань, обміну думками про прочитане для зростання престижності читання як культурної цінності,  на сьогоднішній день довели масштабні заходи, які були нами організовані впродовж остатніх років. А саме:

 

  1. 2007 р. Міжнародний симпозіум «Візуалізація образу дитини у літературі» за участі науковців з двадцяти країн світу та більше як з шістнадцяти міст України, за участі також письменників світового рівня, психологів та ін., в рамках якого нами був започаткований окремий дитячий форму видавців – Дітям.
  2. 2008 р. Міжнародна науково-практична конференція «Дитина читає…», в рамках якої (на чолі з академіком Жулинським М. Г.) у Львівській міській раді пролунала наша ініціація створення Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва і яка була підтримана учасниками конференції (понад 150 осіб).
  3. 2009 р. Відбулася нарада у Міністерстві освіти і науки України з приводу створення Центру і як результат,    11 вересня 2009 р. Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва був юридично заснований.
  4. 2009 р. Відбувся перший Всеукраїнський семінар «Дитина читає – Україна процвітає», на якому був представлений проект діяльності Центру, його мета, завдання і план заходів на 2010 р.
  5. 2010 р. Центр запровадив свій перший міні-проект з дослідження рівня рецептивної спроможності української дитини «Виховна година з книжкою!», в рамках якого нами були організовані літературно-комунікативні студії за участі українських дитячих письменників та поетів, таких як Ігор Калинець, Марія Чумарна, Марія Людкевич, Мар’яна Савка, Володимир Читай, Галина Павлишин, Галина Пагутяк, Наталя Трохим, Оксана Лозова, Ірина Мацко, а також майстер-класи для дітей  «Творче читання» за допомогою ілюстраторів: Галини Павлишин,  Світлани Чернишевої, Алли Галімурки, Олени Микули, Андрія Майовця, Наташі Корешняк, Анни Мальцевої.
  6. 2010 р. Центр взяв участь як партнер та співорганізатор в проведенні V Дитячого фестивалю художнього перекладу (Основний організатор – літературно-перекладацька студія «Голос» та її куратор Наталя Трохим), який відбувся в рамках Форуму видавців – Дітям.
  7. 2010 р. Центр організував і провів акцію «Подаруй Криму україномовну книжку!».
  8. 2010 р. Центр організував Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час» за участі понад 200 осіб-учасників з усієї України, Росії та Польщі.

Симпозіум 1 – 5 червня 2010 р. (Відкриття якого відбулося в літературно-меморіальному музеї Івана Франка у Львові 1 червня, а пленарні засідання проводилися 3 червня – у Західному науковому центрі НАНУ Міністерства освіти і науки України, 4 червня – у Львівському національному університеті імені Івана Франка, а 5 червня – у Сесійній залі Львівської міської ради), включав такі просвітницькі заходи:

  1. Літературний фестиваль для дітей (читання) у Львові та Львівській області у музеях, галереях, домах культури, інтернатах, сиротинцях та ін. за участі таких провідних дитячих та юнацьких письменників та поетів як Ігор Калинець, Марія Чумарна, Зірка Мензатюк, Мар’яна Савка, Наталя Трохим, Оксана Лозова, Галина Пагутяк, Галина Павлишин, Марія Людкевич, Володимир Читай, Ірина Мацко та ін.
  2. Конкурси, виставка, екскурсія, майстер-клас, круглий стіл:

·         Сучасна інтерпретація та ілюстрація за мотивами однойменної казки «Лис Микита» Івана Франка. Координатор конкурсу: Галина Павлишин

·         Намалюй малюнок до улюбленої книжки. Конкурс: «Моя улюблена книжка»: Координатор конкурсу: Оксана Кротюк

·         Виставка найкращих ілюстрацій до конкурсів у Центральній дитячій бібліотеці м. Львова. Куратор виставки: Галина Павлишин

·         Екскурсія науковців до Центральної дитячої бібліотеки м. Львова.

·         Майстер-класи з книжкової графіки у книгарні «Є»

·         Круглий стіл «Дизайн та оформлення книжок для дітей та юнацтва: традиції та майбутнє».

  1. Науково-практична конференція відбулася у трьох тематичних пленарних засіданнях:

·         Література для дітей та юнацтва як самобутній феномен (ключові доповідачі: проф., к. філ. н., доц. Содомора А. О., проф.  д. філ. н. Червінська О. В., проф., д. пол. н. Скіперський О. В., доц., д. філ. н. Мовчан Р. В., доц. д. філ. н. Мацевко-Бекерська Л. В., доц., к. філ. н. Гнідець У. С., доц. к. фл. н. Костюхіна М. О., головний редактор видавництва «Грані-Т» Олена Мовчан та ін.)

·         Дитяча книга: психотерапевтичні аспекти

(ключові доповідачі: доц., к. псих. н. Католик Г. В., проф., к. філ.    н., доц. Содомора А. О., доц., к. псих. н. Тихобаєва Г., методист-психолог Добровольська Н. М., психолог Кваша М. Й., психолог Боженко Л. Р., перекладач Трохим Н. Г. та ін..)

·         Теорія і технологія розвитку читацької діяльності

(привітальні слова: від начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Надії Оксенчук; від Верховної ради АР Криму (зачитувала поетеса Іванова О. О.); ключові доповідачі: проф., к. філ. н., доц. Содомора А. О., доц. к. філ. н. Прихода Я. В., проф., к. пед. н. Мірошниченко Л. Ф., доц. к. пед. н. Удовиченко Л. М. та ін.; дитячі письменники: Марія Чумарна, Зірка Мензатюк, Мар’яна Савка, поетеса Оксана Лозова, арт-менеджер Книгарні «Є» Анастасія Левкова та ін.).

 

Засідання відбулися за участі науковців (літературознавців, перекладачів, педагогів), вчителів-словесників, психологів, письменників, ілюстраторів, бібліотекарів, які отримали чи не вперше можливість ознайомитись із роботою та надбаннями суміжних фахівців у сфері розвитку літератури для дітей та юнацтва і налагодити доброзичливий, конструктивний діалог.

У результаті роботи симпозіуму було прийнято рішення про взаємну співпрацю в Центрі дослідження літератури для дітей та юнацтва.

 

Матеріали конференції готуються до друку у збірнику науково-критичних праць «Література. Діти. Час. Вісник Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва» (І частина «Літературознавство» та ІІ частина «Педагогіка – Методика») і будуть опубліковані за сприяння видавництва «Богдан» (Тернопіль).

 

  1. 2010 р. Центр провів 5 тематичних семінарів (круглі столи):

Квітень: «Параметри перекладу у літературі для дітей та юнацтва» за участі провідних перекладачів України: Андрія Содомори, Марії Габлевич, Наталі Трохим, Юрка Прохаська, Наталки Іванничук, а також науковців з Києва, зокрема, проф., д. пед. н. Жанни Клименко, к. пед. н., доц. Оксани Бицько (Національний педагогічний університет ім.. М. П. Драгоманова), Полтави, к. філ. н., доц. Юлії Сироти (Міжнародний університет розвитку людини «Україна»), Чернівців (Національний університет ім.. Юрія Федьковича) та інших міст України. Участь у семінарі брали також і вчителі зарубіжної літератури міста та області.

Травень: "Грані читання: книжка для дитини — вимушена необхідність чи аналог гри? Як зробити читання цікавим?” (публічна дискусія – громадське обговорення) за участі польської письменниці Барбари Космовської та українських письменників і фахівців: Мар’яни Савки, Уляни Гнідець, Наталі Трохим, Ореста Стадника, Володимира Читая, Юрка Кучерявого, Оксани Думанської та ін.

Червень: «Психологія впливу ілюстрації на дітей» (круглий стіл) в рамках Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час» 1 – 5 червня за участі ілюстраторів, письменників, видавців та ін..

Вересень: «Письменник – Видавець – Вчитель – Бібліотекар – Читач – Науковець: Скорочення дистанцій» за участі науковців: Грицик Людмили Василівної (доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури та компаративістики Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка), Мовчан Раїса Валентинівна (доцент, доктор філологічних наук, старший науковий співробітник відділу української літератури ХХ століття Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва); дитячих письменників: Галини Малик, Мар’яни Савки, Олеся Росича, Олександра Гавроша, Володимира Читая та вчителів української літератури, бібліотекарів та інших освітян.

Жовтень: «Обговорення концепції літературної освіти в 11-річній загальноосвітній школі» за участі автора Концепції, д. філ.. н. проф. Ніколенко Ольги Миколаївни, вчителів Львівщини та провідних українських літературознавців: Марії Габлевич, Наталі Трохим та Маріанни Кіяновської та ін.

 

  1. 2010 р. Центр, спільно з Книгарнею «Є» у Львові, започаткував «Проект багатомовного читання» під керівництвом його автора, – Наталі Трохим.
  2. 2010 р. Центр, спільно з Видавництвом «Старого Лева», започаткував проект «Люди-Легенди» під керівництвом його автора, –  Мар’яни Савки.
  1. 2010 р. Центр організував і провів підсумкову Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Література для дітей та юнацтва в соціокультурному контексті розвитку суспільства» за участі провідних науковців, представників з усієї України.



=> ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ЮАНЦТВА, К. ФІЛ. Н., ДОЦ. ГНІДЕЦЬ У. С. ДО УЧАСНИКІВ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО СЕМІНАРУ ЗАВІДУВАЧІВ КАБІНЕТІВ (МЕТОДИСТІВ) ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ІНСТИТУТІВ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ТА ВСІХ ВЧИТЕЛІВ ЛІТЕРАТУРИ УКРАЇНИ
23 – 25 ВЕРЕСНЯ 2009 Р
.



=> ХВАЛА ВЧИТЕЛЮ.

Меню сайту
  • Тези Гнідець
  • Тези Наєнко
  • Тези Шалагінова
  • Тези Дерези
  • Тези Марченко
  • Тези Ніколенко
  • Тези Лосс
  • Тези Каневська
  • Тези Філатов
  • Тези Черніговець
  • ІНФОРМАЦІЯ НА САЙТАХ ДИТЯЧИХ БІБЛІОТЕК УКРАЇНИ (2009 р.)
  • Тези Уляни Гнідець
  • Тези Ніни Даценко
  • Тези Марченко Н. П.
  • Всеукраїнський Центр Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва
  • Звернення Оргкомітету Міжнародної Науково-практичної конференції «Дитина читає…» до української громади...
  • Рішення учасників міжнародної науково-практичної конференції «Дитина читає»...
  • Национальная программа поддержки и развития чтения в России
  • Человек с книгой — уходящая натура ?
  • Великий світ маленького дитинства
  • Участь у наукових конференціях
  • Науково-дослідні публікації, затверджені ВАК України
  • Науково-методичні публікації
  • Додаткова інформація
  • Краєзнавча діяльність
  • Блог
  • Фотоальбоми
  • Гістьова книга
  • Навчання іноземним мовам
  • Форма входу
    Поиск
    Друзі сайту